Hakkımızda

Mülteciler İçin Çeviri Projesi, sığınmacılara yüksek kaliteli çevirileri sağlayan ve onların çeviri ücretlerini karşılayan bir girişimdir. Hizmetlerimizden yararlananlar Türkiye, Suriye, Irak, Afganistan, Iran, Mısır, Tunus, Kamerun, Eritre, Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti gibi ülkelerden savaş, zulmü ve siyasi baskıdan  kaçan insanlardır. Çocuklar dahil birçoğunun   tıbbi yardıma ihtiyacı olan başvuru sahiplerimizin  hepsi barış ve güvenlik içinde yaşamayı hak ediyor. Maalesef başvuru sahiplerimizin çoğu neredeyse her şeylerini kaybetmiş, ve tıbbi raporlar, kimlik belgeleri, kişisel beyanlar, ve  iltica ya da yerleştirme dosyalarını destekleyen başka belgeler gibi önemli dokümanların çevirilerini madden karşılayamaz durumdadırlar.

Dahası iltica süreci de maliyetli bir süreç. Bu maliyetin ana kalemlerinden biri çeviri bedeli. Sığınmacı dosyasını ve durumu avukata ve hakime anlatan iyi çeviriler bu süreçte çok önem arz etmektedir. Projemiz, mültecilere profesyonel bedava çeviri hizmeti sağlayarak bu mali yükü gidermekte. Bu sayede mülteciler, sınırlı mali kaynaklarını yeni ülkelerine yerleşmeye yönlendirebilmektedirler.

2017’de New York’ta kurulan Mülteciler İçin Çeviri Projesi, şimdiye kadar kitlesel fonlanmış muhtelif küçük bağış toplama etkinlikleriyle 30.721 USD toplamış ve yaklaşık 200 aile ve bireye yardım etmiş bulunmaktadır. Bunlar arasından 10 aile ve bireyin ABD’de sığınma başvuruları onaylanmış ve 77 birey Türkiye’deki mülteci kamplarından diğer ülkelere yeniden yerleştirilmiştir. Yine de iltica süreci bir ya da daha fazla yıl sürebildiği için birçok dosya muallakta kalmaktadır .

Mülteciler İçin Çeviri Projesi yasal ya da danışma hizmetleri sağlamamaktadır. Sığınma başvurusunda bulunduğunuz zaman, size  bir mülteci destek kuruluşu ve/veya göç avukatı ile birlikte çalışmanızı tavsiye ederiz. Biz ya da mülteci destek kuruluşu çeviri masraflarını karşılayacaktır.

Hem almancaarapça, darice, fransızca, ispanyolca, işveççe, peştuca, soranice, türkçe, urduca, ve yunanca dillerinden ingilizceye hem de ingilizceden bu dillere çeviri hizmeti sunmaktayız.


Çeviri Konusunda Yardım Talep Edin


İletişim


ABD’YE SIĞINMA TALEBINDE BULUNANLAR IÇIN YARARLI BELGELER: